Başlangıç > 21. yy kitap incelemeleri > Kendini Tüketme Sade Yaşa Mutlu Ol!: Dr Veli Sırım

Kendini Tüketme Sade Yaşa Mutlu Ol!: Dr Veli Sırım

 

KENDİNİ TÜKETME SADE YAŞA MUTLU OL

“Kendini tüketme Sade Yaşa Mutlu Ol” kitabının yazarı Dr. Veli Sırım’dır. Sırım M.Ü. İlahiyat Fakültesi mezunu ve M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını Ortadoğu Araştırmalar Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı’nda da doktorasını tamamlamıştır. Şubat 2002 ile Mayıs 2003 tarihleri arasında aylık olarak yayınlanan Özgür ve Bilge dergisinin Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğünü ve Sade Hayat bölümü editörlüğü yaptı.

Kitap Nesil Yayınları tarafından Ekim 2007 tarihinde basımı yapılmış ve 192 sayfadan oluşmaktadır. Ön kapak tasarımında bulunan resim ilgi çekici ve bedensiz giysiler bulunan bir ortam tasvir edilmiştir. Kitap ebatları normal boyutlarda ve taşınması kolaydır.

Kitap 6 ana bölümden oluşuyor. Bu bölümler ise Tüketim Virüsü ve Kaynağı, Tüketim Toplumunun Tipik Bir Eseri:”Y Kuşağı”,Tüketime Götüren Çağdaş Tuzaklar, Virüse Anti virüs: Sade hayat, Dünya Genelinde Sade Hayat Arayışları, Türkiye’den Sade Hayat Örnekleri başlıklı konulardan oluşuyor. Takdim kısmı Ahmet Selim TEPEGÖZ tarafından hazırlanmıştır. Tepegöz takdimde çok güzel bir balıkçı hikayesi yazmış ve takdimi okuyan kişide, kitabı okuma hissi uyandırıyor.

Dr. Veli Sırım tarafından kaleme alınan bu kitapta mutluluğun parayla, gereksiz harcamalarla,  değil sadelikle olacağını anlatıyor. Sırım’ın kitabında çoğu insanların mutluluğu para harcamakta, ihtiyaç fazlası ürün almakta ve özentilerde aradığını savunuyor. Çünkü medya araçları, reklamlar, model diyeceğimiz insanlar, tüketimi insanların gözüne “gerçek mutluluğa ulaşma” olarak gösteriyor. Sırım ise bunu kendi ifadesiyle “Rahat yaşamak için sıkıntı çek! ” şeklinde belirtiyor.

Dr. Veli Sırım insanların nasıl böyle tüketim bağımlısı hale geldiğini yüz yıl öncesine Michigan’da bulunan motor fabrikasında otomobillerin seri üretime başlamasına dayandırıyor. Çünkü tek tip üretim ürünü hem ucuz yapıyor hem de özendiriyor. Dolayısıyla Sırım’ında ifadesiyle tüketim bir virüs gibi yayılıyor. Bu virüsün yayılmasını sağlayan etmenleri ise kredi kartları, indirim tuzakları, reklamlar, gençlere “idol” tuzakları, rakam tuzakları, kapıdan satış tuzakları, marka tuzağı, yaşam alanı tuzakları olarak sınıflandırıyor.

Kitabın içinde içeriklerle alakalı gerçek hayattan bir çok hikayeler bulunuyor bu da kitabı gayet akıcı ve ilgi çekici kılıyor. Kitabın bir bölümünde bir bayram tatilinden dönerken Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar ile bir hikayesini Tüketim Kültürü isimli kitabın yazarı Prof. Dr. Yavuz Odabaşı şöyle anlatıyor; “Bir bayram tatili dönüşü uğradığımız  Kütahya yolu üzerindeki şirin dükkanın bahçesinde ailece çayımızı içerken yanımızdaki masadaki bir grup , Sıtkı Usta’yı, değişik tatil yörelerinde daha fazla dükkan açmaya ikna etmeye çalışıyorlardı. Sıtkı ustanın verdiği cevap şu oldu :Benim çok parayla işim yok, ben yeteri kadar zenginim zaten. Bir düşünün, dünyanın en zengin adamı günde kaç öğün yemek yiyor? Üç. Ee, ben de üç öğün yiyorum, farkımız ne?” Bu hikayenin ardından hemen “Sıtkı Usta yaşadığı bu hayatında mutlu mu, değil mi?” sorusuna verilecek cevabı bulmaya çalışalım. Elbette mutludur. Peki Sıtkı Usta’yı mutlu yapan para mıdır, yoksa hayata bakış açısı mı? Evet hayata farklı bakış açısıyla bakmak gerek.

İşte tam bu noktada, elinizdeki kitap bize şöyle sesleniyor: Dur! Yavaşla! Kendini tüketme! Mutluluk adına eline tutuşturulan tüm fazlalıklardan kurtul! Gerçek mutluluk sadelikte… Hayatı hızlı değil, hazlı; insanca ve insana yakışır bir tarzla yaşamakta…

Bu kitap bizlere hayatı insanca ve insana yakışır bir tarzda yaşamayı öğrenmede faydalı olacağını düşünüyorum.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2010

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: