Başlangıç > 21. yy kitap incelemeleri > “Genç Girişimcilerin Başarı Sırları”: Erk ACARER

“Genç Girişimcilerin Başarı Sırları”: Erk ACARER


Zirveyi Hedefleyenlere

Genç Girişimcilerin Başarı Sırları/Erk ACARER

Genç girişimcilerin başarı sırları; sadece gençlere değil hayatta bir şeyler başarma düşüncesinde olan herkese ilham kaynağı olabilecek bir kitap.

Sunuş’ ta kitap özeti olarak bir girişimcinin nasıl bir profile sahip olması gerektiği hakkında gayet başarılı bir giriş yapılmış.

Kitapta ayrıca içindekiler bölümünün olması, bize kitaba istediğimiz yerden başlama şansı sunuyor ki; bu da büyük bir avantaj. Bunun dışında kitapta yer alan dipnotlar da kitaba içerik açısından bir derinlik kazandırmıştır.

Genç girişimcilerin başarı sırları; Baymak, Ece Seramik, Galatasaray Holding, Akfen Holding, Aras Holding ve Solaris A.Ş. vb. gibi büyük çapta şirketlerin başarılarını ve onları bu noktalara getiren girişimcilerin hayatlarını, başka bir deyişle başarı sırları ve stratejilerini anlatmakta son derece başarılı bir eser.

Kitaptan benim seçtiğim bazı çarpıcı anektotlar ise;

– DÜŞLERİNİN PEŞİNDEN GİDEN KARGOCU, Celal ARAS/Aras Holding: ” Yaşadığım sürece yeni düşler kurmaya devam edeceğim.” Burada Celal ARAS’ ın düşüncesi: “ Türkiye’de iş yapmadığım şehir ve kasaba kalmayacak.” Bu düşünceyle yola çıkan ARAS işe öncelikle düşlemeyle sonra da eylemle geçebileceğimizi, düşlerimizin peşinde koşmamız gerektiğini, düşlemeden bir hedefe ulaşamayacağımızı göstermektedir.

– İSTANBUL’UN  PENCERESİNİ DÜNYA’YA AÇAN YÖNETİCİ, Hamdi AKIN/Akfen Holding: TAV; Tepe–Akfen-Vie ortaklığı yap-işlet-devret modeliyle, her açıdan dünyanın sayılı havalimanları arasında yer alan Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminalini 22 ay gibi benzeri görülmemiş rekor bir sürede tamamlamıştır. Bu kadar büyük projeler de yer almak büyük bir kazanca ya da büyük bir zarara neden olabilir fakat Hamdi Akın risk almaktan hiçbir zaman korkmamıştır ve büyümek ya da gelişmek için risk almak gerektiğinin farkındadır tıpkı 1985 yılında yaptığı gibi. Ortağını devlet işlerine sokmaya bir türlü ikna edemeyen Hamdi Akın, 1985 yılında ortağına ait hisseleri 50 milyon TL karşılığında satın alınca şirketin tek sahibi olmuştur ve yıllar sonra da o zaman aldığı riskle işte bugünlerde böyle büyük bir projeye imza atmıştır. Kim bilir, o gün o riski almasaydı belki de biz bugün Hamdi Akın diye birini tanımayacaktık.

-TÜRKİYE’NİN ÇÖPÜNÜ UZAKDOĞU’YA SATIYOR,Fatih ÜÇKUZULAR/Solaris A.Ş.: ” Türkiye ’de   para kazanmak, para ile olmuyor. Hiç sermayeniz olmadan da para kazanabilirsiniz. Hayattaki en önemli şey, kendinize ve yarınıza yatırım yapmanızdır.Yaptığınız işin mutfak kısmını bilmelisiniz. ”

– SUDAN İŞLERLE UĞRAŞMIYOR HAVADAN PARA KAZANIYOR, Erol DEMİRER/Demirer Holding:Türkiye’ye rüzgar enerjisini getiren adam. Başarılı bir öğrenciden, genç, azimli, çalışkan bir mühendis’e, oradan da holding yönetim kuruluna.  Ama tüm bunları yaparken işe en alt kademelerden başlayarak, fabrikada pişerek, yeterli deneyimi kazanarak, başka bir deyişle tam da işin mutfak kısmından başlayarak zirveye tırmanan bir dağcı misali genç bir mühendisin azim dolu başarı serüveni.

Toparlamak gerekirse kitapta birçok kişinin başarıya giden yolda neler yaptıkları, nasıl başardıkları, başarının ilk olarak düşünmeyle başlayan, tesadüf eseri olmayan, arkasından azim ve sürekli çalışma gerektiren bir süreç olduğundan bahsedilmektedir.

Kitap içerik olarak güzel hazırlanmış, aynı şekilde akıcılık okuma kalitesi gayet güzel bir kitap.  Ayrıca kitapta gereksiz bilgilere yer verilmemiş. Kitabı elinize aldığınızda akıcı bir şekilde ve de sıkılmadan bir günde bitirebileceğinize inanıyorum.

Üsluba gelince; kitap genelde öyküleme tekniği ve örneklemelere daha çok yer vermiş. Mekân-zaman sıralaması da  oldukça güzel ve üslup bakımından başarılı diyebiliriz.

Kitap kapağı; ön sayfada beyaz fon üzerinde kitabın ismi ve bir resim, arka kapakta ise ön kapaktaki yazı ve resmin daha küçük boyutuyla birlikte bir kitap özetine yer verilmiş fakat ben  kitap kapağını çok başarılı bulmadığımı belirtmek istiyorum her ne kadar önemli olan içerik olsa da.

Son olarak  HEINE’nin sözüne yer vermeden kapanışı yapmak istemiyorum bana ilham kaynağı oluyor umarım size de olur. “ Işık gök gürültüsünden, düşünce de eylemden önce gelir.” Heinrich HEINE

Gökhan YILDIZ

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: