Başlangıç > 21. yy kitap incelemeleri > “Mükemmelliğe Adanan Kalpler” : Mehmet Akif Kum

“Mükemmelliğe Adanan Kalpler” : Mehmet Akif Kum

Kitabın içeriğinden önce kitabın sayfa tasarımı, kapak tasarımı, kitabın yazarı, yazarın dili, akıcılığı, ve uslubünden kısa kısa bahsedeyim.

Öncelikle Kapak tasarımını göz önüne alalım;

Tasarıma bakıldığında göz alıcı kırmızı ve beyaz renkler tercih edilmiş ve gayetde hoş şekilde nakşedilmiş. Arkadaşlığı niteleyici figürleri barındıran, mutlu olmayı hatırlatan sade bi kapak göze hoş geliyor. Ayrıca kitabın isminin altında bir cümle daha yer alıyor. Bunuda eklemeden geçemeyeceğim. “Hergüne Hayatının İlk Günü Gibi Başlamak İsteyenlere”.. Bu sözle azda olsa içerik hakkında yazar bizleri fikir sahibi ediyor.

Kitabın Sayfa tasarımı ve dizgisi;

Sayfalarda gezindiğimizde ideal punto ile yazılan yazılar okuyucuyu yormayan bir font’a sahip. Aynı zamanda kapak tasarımında olduğu gibi sadelik yine ön planda.

Kitap içerik olarak bölüm bölüm olduğundan dolayı bölüme geçmeden önce, anlatılcak parçanın karakterinin fotoğrafı yada  parçayı çağrıştıracak güzel bir resim kitabın sadeliğini bozmadan göze de hitab etmeyi unutmuyor.

Yazarın dili, kitabın akıcılığı;

Dil herkesin anlayacağı şekilde sadedir.  Kitap genelde hikaye ve örneklendirmelerle süslendiğinden dolayı sürükleyici yapıya sahiptir.

Yazar hakkında;

Danışman ve aynı zamanda yazar kişiliğe sahip olan Mehmet Akif Kum, günümüzde birçok kişinin girişimci olmak istediği, fakat gerekli ve yeter şart olan güven meselesini aşamadığından dolayı istediği yere ulaşamayan insanlara örnek teşkil edicek şekilde bir özgeçmişe sahip. Girişimciliği, onu erken yaşta rakiplerinin belki uzun sürede varabileceği noktalara getirmiş durumda. Projeleri sayesinde birçok ödül alan yazarımız aynı zamanda Genç Girişimciler Kurulunun Yürütme Kurulu Üyesidir. Halen kurucusu olduğu MIA danışmanlıkta görevine devam etmektedir.

Kitabın içeriği;

Yazar genelde kitabı gerçek hayatten hikayelerle, alıntılarla ve örneklerle sunduğundan dolayı bizlere aslında direk olarak bilgi vermiyor. Bizlerde oluşturulmak istenen düşünce şu: okuyoruz ama okuduğumuz bize ne çağrıştırdı. Amaç aslında bu. Bilgi az tutulmuş, okuyucu düşünmeye teşvik edilmiş. Gayet başarılı şekilde bizleri düşünmeye zorlayıcı yapıya sahip olan kitapda beğendiğim kısa bir bölümüde sizlerle de paylaşayım.

Matsushita Felsefeleri:

  • Topluma Katkı
  • Hakkaniyet ve Dürüst Olma
  • İşbirliği ve Takım Ruhu
  • İlerleme İçin Çaba Gösterme
  • Nezaket ve Alçakgönüllülük
  • Uyum Sağlama
  • Nimetlere Şükran

Bu örneği sizinle paylaşmamdaki amaç Yönetimdeki Mükemmellik anlayışına dikkatinizi çekmekti. Örnekde bahsedilen değerleri hayatın her alanında kendimize prensip edinmeliyiz.

Genel itibarı ile ele alınınca ilk bölüm yaşanmış örneklerle, ikinci bölüm “en iyi olma” olgusu üzerine devam ediyor. Son bölümde ise Mükemmelliğin yoldaşı olan inovasyon hakkında inovasyonun önemi hakkında detaylar içeriyor.

Seslendiği Hedef Kitle;

Aslına bakarsanız yok öyle bi kitle. Gelişimin ve yeniliğin yaşı yoktur. Herkese hitap ettiğinden dolayı okumanızı tavsiye ederim.

Neden Okunmalı?

Kitapta kendinizdende birçok örneği bulabilirsiniz. Girişimcilik konusunda olumlu katkıda bulunacağını düşündüğüm için tavsiye ederim.

Ana Fikri:

Hiçbirşey geçmiş değildir, aslında geçmiş diye düşünürken hayıflandığın için zaman kaybediyorsun kalk ve bir an önce ben nasıl mükemmel insan olurum diye düşün ve bu doğrultudan asla şaşmadan hareket et. Bu benim kitabı okduktan sonraki genel yargım elbet;)

İncelememi yazarın hoşuma giden bir cümlesi ile bitiriyorum.

“Çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki benim için şu an ‘Mükemmel’ budur. Fakat yarın için değildir.”

Ahmet Yasir DANACI

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: