Başlangıç > 21. yy kitap incelemeleri > İnovasyon Hayat Kurtarır” : M. Rauf Ateş

İnovasyon Hayat Kurtarır” : M. Rauf Ateş

İstanbul üniversitesi iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra para banka alanında yüksek lisans yapmış olan M. Rauf Ateş City University, School of Jurnalism’de kısa süre gazetecilik eğitimi almıştır. Birçok gazete ve dergide yazılar yazmış ve yayın yönetmenliği yapmıştır. İnovasyon Hayat Kurtarır’ın dışında “yeni Normal, Şirket Doktoru, Sıra Dışı Girişim” kitaplarının da yazarı olan Rauf Ateş sıkı bir okuyucudur.

Kitap daha ilk kitabı elimize aldığımızda isminin büyük puntolarla yazılması dikkat uyanmakta ve bu konuda iddalı olduğunu göstermektedir. Kitabın arka kapağında ise Uluslar arası platformda  yönetim uzmanı olarak tanınan Prof. Donald N. Sull, Jeferry Fox, Jack Trout un kitap hakkındaki yorumlarını içermektedir. Kitap içerik olarak 7 bölüme ayrılmıştır.

Rauf ateş kitabın ön sözünde son yıllarda inovasyon konusunun dikkatini çektiğini bu konuda da yoğun araştırmalar, incelemeler, çalışmalar yaptığını ve inovasyonu anlamakta güçlük çekildiğini söylemektedir. Bu konuda yayınlanmış kitaplarda ki bilgilerin teknik ve karmaşık ifadelere sahip olmasının inovasyonu içinden çıkılmaz bir kavram haline getirdiğini söylemektedir.

Rauf dergiye içerik hazırlamakla yola çıktığı çalışmayı daha sonra kitaba dönüştürürmüş ve kitabı yazmadan önce birçok sayı da CEO, iş adamı ve yönetim uzmanıyla görüşmüştür. Rauf Ateş; Batıda yaygın olarak yapılan kitaba sunuş yazdırmayı “İnovasyon Hayat Kurtarır” kitabın da yapmış ve bu kitabını  iş kitapları arasında Türkiye de bir ilk olarak nitelendirmektedir. Yazar kitabına inovasyon’u tanımlayarak başlamaktadır.

M. Rauf Ateş kitabın birinci bölümünde değişen Dünya şartlarında bulunduğumuz sektörde rakiplerin arttığını, yenilerinin geldiğini, eski rakiplerin güçlendiğini ve her geçen gün ürünlerin çeşitliliğin arttığını anlatarak tüm bunlara rağmen tüketicinin gözünde ki değeri korumak hayatta kalabilmek için değişime ve yeniliğe açık olmak gerektiğini anlatıyor. Tarih boyunca bir çok firmanın değişim, yenilik getiremedikleri için hayatlarına devam edemediklerini dile getiriyor. Bunu da kendi çevresinde gözlemlediği firmalar ve dünyaca ünlü firmalardan örnekler vererek yapmaktadır. Bulunduğu döneme damgasını vuran fakat rekabetten yorgun düşüp, değişime ayak uyduramayan, farklı soluk getiremeyen firmaların artık günümüzde kalmadığını sürelerinin dolduğunu dile getirmektedir.

M. Rauf Ateş inovasyonu anlaşılır kılmak İnovasyonun bilinmeyen, anlaşılmayan yönlerini anlaşılır kılmak için yazdığı kitabı akıcılığı, sade anlatımı sayesinde herkesin okuyabileceği ve inovasyon hakkında büyük bir bilgiye sahip olabilecekleri bir kitaptır.

Abdülhamit LÜLECİ

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: