Başlangıç > 21. yy kitap incelemeleri > “Parasal Zeka” : Hakan Turgut

“Parasal Zeka” : Hakan Turgut


Hakan Turgut Parasal Zekâ ve Eğitim Oyunları‘nın yazarıdır.  2002 yılında İşletme Bölümü lisansını Marmara üniversitesi’nde bitirip aynı üniversitenin Bankacılık ve Sigorta Enstitisü’nde yüksek lisansını tamamıştır. İstanbul Üniversitesin’de doktorasını bitirmiştir. Harvard Üniversitesi’nde Liderli eğitimi almıştır.  Öğrenim süresince çeşitli klüplerde etkin olan Hasan Turgut, Türk Zekâ Oyunları Klübü’nde aktif üye iken 1998 yılında Dünya Beyin Oyunları Şampiyonası’nda başkan yardımcılığını ve Genç Türk Beyin Takımı’nın kaptanlığını yapmıştır. Bir sonraki yıl Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü tarafından seçilerek İtalya’nın Milano şehrinde yapılacak olan “Global Sorunlara Yerel Çözümler” konulu programında Türkiye’yi temsil etmiştir. Üniversitenin ilk  yıllarından bu yana girişimci olan Yazar çok çeşitli sektörlerde çok uluslu şirketlerde yönetici, kurucu ve işletmeci ünvanlarıyla üst düzey yönetimde yer almıştır. Aldığı eğitimler ve kazandığı tecrübelerle, uzmanlık alanı olan kişisel finans, pazarlama, girişimcilik ve kişisel gelişim hakkında danışmanlık yapmakta, eğitim ve seminerler vermektedir.  Yazar Hakan Turgut BloombergHT’te Akıllı Yatırım adında yeni bir TV programını sunmaktadır(?).

“Parasal Zekâ, Türkiye’deki bütün üniversite kütüphanelerinden sonra Harvard Üniversitesi ve MIT kütüphanelerinin rafında da yerini aldı.” Hakan Turgut

Kişisel finans ve para yönetimi konusundaki bu kitap, zenginliğin garantili üç- beş yolu gibi sihirli formüller önermiyor. Paranın zaman değerini lehinize kullanmayı öğrenmek zenginliğe giden en önemli yoldur. Hayat boyu korunması gereken bu yolda ilerkerken finansal yaşamınızın ilk yıllarından itibaren kazandığınız paraları nasıl tasarrufa ve yatırıma dönüştürebileceğiniz üzerinde duruluyor. Elde edilen kazancın ödemekle yükümlü olunan vergisini nasıl azaltabileceğiniz açıklanıyor.  Sahip olduğunuz parayı yönetemiyorsanız zarar uğruyorsunuz demektir. Kitabın sonraki kısmında para yönetimi, tasarruf yapma yöntemleri, tüketici kredilerinin ve kredi kartlarının kullanılmasının gerekli olup olmadığı inceleniyor. Sadece tasarruf etmek uzun vadede çok az kazandırırken, elinizdeki araçları verimli kullanarak bu süreyi kısaltabilirsiniz. Yazar Hakan Turgut üçüncü bölümde sigorta yoluyla kendinizi ve paranızı finansal risklere karşı nasıl koruyabileceğiniz hakkında okuyucuları bilgilendirirken kişisel risk yönetimi mantığını veriyor ve sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulunuyor.

Bazen insana yatırım yapılır. Yatırım yönetiminin ilkelerini bilmek önemlidir, ancak duygusal kararlar verirseniz hata yapma ihtimaliniz vardır. Bu kitapta yatırım yönetimi ve server oluşturma konusunda kolaylıkla kullanabileceğiniz yatırım strajileri ve prensipleri paylaşılıyor. Hisse senetlerine ve fonlara yatırım yapmanın püf noktaları sunuluyor.

Finansal yaşam döngüsünün son aşamasına gelindiğinde emeklilik ve miras planlamasının nasıl yapılabileceği hakkında açıklamalar bulacaksınız.  Emeklilikteki para yönetimi stratejilerini,  miras planlaması ve vasiyetname yazımı gibi yazılı kaynaklarda bulunmayan geniş perspektifteki konuların bu kitapta ele alındığını göreceksiniz. Sayısal ve teorik bilgiler bulunmasına rağmen Parasal Zekânın kolay anlaşılır ve pratiğe kolaylıkla aşılanabilir olduğunu hissedeceksiniz.

Enes TOP

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: