Serbest Köşe

Teknoloji İsrafı

Elektronikle yapılabileceğimiz şeyleri hayal ediyorum da nedense sonu gelmiyor ve biraz da korkutucu bir hal alıyor. Çünkü; şuan bir etrafınıza bir bakının kesinlikle elektronik bir cihaz yada en azından elektrikli bir cihaz bulunuyordur hatta hiç bakınmanıza bile gerek yok zaten bu yazıyı okuyorsanız en azından yazıyı okumanızı sağlayan bir cihaz sayesinde okuyorsunuzdur.

Neyse benim asıl demek isteyeceğim olay şu; bu cihazlara hayatımıza o kadar yer veriyoruz ki bazen bizden biri olduğunu sanıyoruz. Hatta elektronik ortamda yaptığımız şeyleri günlük işlerimizle de bütünleştirmeye çalışıyoruz. Mesela bir ders kitabını okurken aradığınız bir kelimeyi sayfaları karıştırarak bulmaya çalışırken keşke bir Ctrl+F (arama) yapabilsem dediğiniz illaki olmuştur. Tabi bu tip şeylerin doğruluğu fazla tartışılmaz bilgiye ne kadar hızlı ulaşırsanız o kadar iyi ve tazedir. Ama biz bu cihazları bununla sınırlı bırakmıyoruz ki… Tüm hayatımızda onlara bir yer ayırıyoruz. Yanlış anlaşılmasın illaki birçok teknolojik gelişim önemli ve gerekli ama ben kullanım yönünden bahsediyorum hayatımızın gerekli alanlarında bunlara yer verip diğer alanlarda aksine bunlardan da soyutlanmamız gerekiyor. Aksi halde onlar bizim emrimiz de olacağına biz onların emrinde oluyoruz nasıl mı hiç yanından ayrılmıyoruz mesela.

Bence bu teknolojilerden gerektiği kadar istifade etmeliyiz fazlası bize sadece aç gözlülükten başka bir şey getirmez. Günümüzde öyle durumlar var ki duydukça şaşırıyorum 5 tane cep telefonu olan öğrenci mi istersin, 3 tane Laptopu olan mı, 3 türlü saç kurutma makinesi olan mı vb…  böyle daha birçok örnek verilebilir arkadaşlar. Evet, böyle giderse de dünya geri dönüşümsüz bir çöplüğe dönecek kimin sayesinde sözüm onlara duyarsız insanlar sayesinde ve buda insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olacağı bir gerçek bunu da geçtim yaşanacak bir dünya kalmayacak.

Evet, bir mühendis olarak biraz karamsar bir tablo göstermiş olabilirim ama gerçekten bu şekilde bir elektronik cihaz israfına devam edilirse görürüz veya göremeyiz tablo buradakinden farklı olmayacaktır. Bu yüzden doğru olan şey; gelişen teknolojiden ihtiyacımız kadarını kullanmaktır.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2012

Son Kazanç

Günümüzde eğitim öğretim gerçekten farklı boyutlara ulaşmış… Bir okuldan bir an önce mezun olmak mı önemli dersiniz veya bu okuldan mezun olunca hangi niteliklerle mezun olmak mı önemli dersiniz. Belki de sizce cevap açıktır sonuçta önünze iki seçenek sunulmuş mantıklı olanı söylersiniz.

O zaman şöyle bir sonuç karşımıza çıkıyor. Gerçek hayatta mantık işlemiyor, sonucu çünkü; çoğu üniversite öğrencisi belkide üniversite de yapabileceği ve kendisine çok şey kazandıracak olan  uygulamalı eğitimi, bitirme projesini, daha açık bir ifadeyle mühendisliğe ilk adımını sağlam atmak istemiyor. Kimi “aman ne uğraşıcam yaparım hazırdan bir şeyler” diyor kimi ise birilerine hazırlattırıyor. Yanlış anlaşılmasın dediklerim.Çünkü deneyipte başaramayanlara ve yapanlara çaba gösterenlere bir sözüm yok ama bunun haricinde kalan öğrencilere sözüm .

Halbuki isterim ki üniversite tam bir öğretim,  bilgi kazanım merkezleri olarak değerlendirilsin.Son sınıfa gelmiş bir öğrencinin sorumluluklarından kaçması pek iç açıcı bir durum değildir. Belki o günlerini güzel geçirecek, ama o tecrübelerden mahrum kalacak.

Bence her son sınıfa gelmiş bir öğrenici artık dersi nasıl geçerimi değil buradan daha neler kendime katarım derdinde olmalıdır. Zaten bunun derdiyle bir şeyler yapmak isteyen kişi derslerinde  ki başarısı da kendiliğinden gelecektir.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2011

Teknolojiye Karşı mısınız ?

Evet bence günümüzde sorulması gereken önemli sorulardan biri. Neden diye soracak olursanız şöyle  cevap vermek isterim: İki tür teknoloji toplumu vardır; biri teknoloji üreten diğeri teknoloji tüketen. Tamam,buraya kadar her şey normal, olması gerektiği gibi ama benim bahsetmek istediğim bundan sonrası. Çünkü önemli olan acaba teknoloji üretirken biz tüketiyor muyuz yada ne derece üretmiş oluyoruz. Şu an bir arkanızı yaslanın ve düşünün ; dünya bu tüketime ne kadar dayanabilir. Çok değil şunun şurasında 100-150 yıllık bir geçmişi var asıl tüketim tarihinin ama bu sürede gelinen nokta teknoloji bakımından hiçte hafife alınır gibi değil güzel tabi peki dünyanın hali ne durumda görüyoruz iklim değişikliği, küresel ısınma, enerji ihtiyacı artması sonucu her ne kadar yok denilse de sömürgeler bunlar dünyanın şu anki hale getiren sebeplerin ürünü değil mi sizce. Aksi halde ‘hazıra dağlar dayanmaz’  misali tüketici toplumuna bu dünya dayanmaz.

Peki ne yapabiliriz? Bana göre düşünülmeden hareket edilmemeli gerçekten evet teknoloji karşıtı biri gibi konuşmuş oldum ama değilim aksine teknolojiyle içli dışlı ve seven biriyim sadece tüketen teknoloji karşıtıyım. Bana göre asıl teknoloji tüketen değil üretendir. Bunun olabilmesi için en basit misal olaraktan günümüzde  bir ürün üretilirken bunun için kullanılan hammadde ihtiyacından tutunda ürünün son hale gelene kadar ki aşamaların planlı bir şekilde tekrar gözden geçirilerek iyi bir analiz yapılması ve bu analizler sonucu yapılabilecek en iyi düzeyde iyileştirmeler yapılması gerekir. Tüketici ciddi bir şekilde bilinçlendirilmeli. Reklamların albenisinin yanında asıl olması gerekenler anlatılmalı nasıl derseniz herkes kendi ürününü satmaya çalışıyor aynı ürünler farklı gösterilerek satılıyor bu ne demektir haddinden fazla tüketim demektir.  Bu tür nedenlerin ciddi şekilde çözüme ihtiyacı var. Dünya globalleşiyorsa o zaman bu çözümlerin global olması gerekiyor.  Sonuçta çok basit bir ifadeyle her şey para değildir eğer bu şekilde tüketmeye devam edersek gelecek kuşaklara yaşanabilir bir ortam bırakmayacağınıza emin olabilirsiniz ve buna hakkımız da yok.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2011

Robotlar İnsanların Yerini Alabilir mi:

Günümüz teknolojisinde yapay zeka diye bir kavram dolanıyor. Dikkat edelim yapay zeka deniliyor yapay akıl değil . Zeka nedir; kısa bir tabirle soruları çözüm yeteneği ya da verilerden yola çıkarak karar verme yeteneğidir diyebiliriz. Peki akıl nedir; kaba bir tabirle yalanla gerçeği doğru ile yanlışı ayırabilme bir konuda düşünce yürütebilme görüş bildirebilme özelliği sağlayan bir olgu, olgu diyorum çünkü beyinde akıl diye bir bölüm yok aslında her neyse. Yapay zeka teknolojisi de  insanların sorunlar karşısında nasıl çözüm ürettiğini ele alarak modelleme yapılmasıyla ortaya çıkmıştır. İnsan bazı şartlar altında karar verirken bu şartları göz önünde bulundurarak karar verir ve bu temel alınarak yapay zeka ortaya çıkarılmıştır. Tabi bununla da kalınmayıp karar verilirken göz önüne alınan şartları sadece karar verme için değilde bu şartlardan bir şeyler öğrenip yeni sorunlar karşısında nasıl çözüm üretileceğine dair sistemlerde gün geçtikçe gelişmektedir.Şimdi asıl sorumuza gelelim robotlar insanların yerini alabilir mi:

Tabi bu sorunun hangi yönden ele alındığına da bağlı; eğer bir insanın sabit yaptığı bir işi bir robotun yapmasından bahsediliyorsa cevap belli günümüzde de görüldüğü gibi robotlar çoğu sektörde insanın yerini almış durumdadır. Ama soruyu birde şu yönden ele alırsak; robotlar insanın tamamen yerini doldurabilir mi ; evet günümüz teknolojisinde bu imkansız denecek kadar zor. Ama gelecekte bu elektronik sistemlerde öğrenme özelliği oluşturulursa ve bu öğrendiklerini şatlar her ne olursa olsun uygulayabilirse neden olmasın denilebilir. Ama bence insanı robottan üstün kılan sayısız özellikleri her zaman olacak. Duygusala bağladığımı sanmayın çünkü insan da his denilen bir olgu mevcuttur. Bu his denilen olgunun bir bilimsel açıklaması bile oluşmuş değildir. Mesala çoğumuzun başına gelmiştir bazen ne olacağını önceden hissederiz buna pek aldırış etmeyiz o başka. Eğer gerçekleşirse önceden hissetmiştim dersiniz evet bir robot ne kadar öğrenme özelliğine sahip olursa olsun ne kadar çözüm yeteneği olursa olsun bunları hissedemeyecek. O zaman kaygılanmaya gerek yok. Biz robotları en iyi şekilde kullanmaya devam edelim, aslında robotların ortaya çıkmasıyla insanların değeri de arttı bence, hangi insanların derseniz bilgili insanların o yüzden bunu değerlendirmek de bize düşüyor.  Robot devrinde robot olmak istemiyorsak kendimizi en iyi şekilde yetiştirmeliyiz.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2011

Çizgimi izlemeliyiz çizgimi izletmeliyiz

Şimdiler de ODTÜ İTÜ gibi ismi popüler üniversitelerde düzenlenen robot günleri hazırlıkları düzenleniyor. Yakından takip ettiğim için gayet rahatlıkla söyleyebilirim ki ilgide gerçekten gayet hoş. Ama bu ilgi nedense daha çok bu etkinlikleri düzenleyen üniversitelerin olduğu  Ankara İstanbul gibi illerden olduğu gördüm. Bu beni üzüyor, yanlış anlaşılmasın katılımın olduğu için değil ,diğer şehirlerde ki  üniversitelerimizden katılımların az olması beni üzüyor. Etrafıma baktığımda kimse oralı bile olmuyor herkes kendi derdinde derslerle uğraşıyor. Tabi ki derslere de önem verilecek ama senede bir kere düzenlenen ve bizlere çok şey kazandıracağını düşündüğüm bu etkinlere de katılmamız gerektiğini söylemeyi bir borç bildim.

Biliyorum ki birçok arkadaşımın çok güzel fikirleri var ama daha baştan kendi kendini, ne işe yarar bu proje bana mı kaldı şeklinde düşüncelerle mat ediyor. Parasal sıkıntılardan bahsetmek istemiyorum şimdiler de hocalarımız olsun kulüpler olsun bu tarz etkinliklere çok sıcak bakıyorlar gitmek istedikten sonra bir şekilde üstesinden geliniyor.Siz yapın yeter.

‘Çizgimi izlemeliyiz çizgimi izletmeliyiz’ şeklinde bir başlıkla yazıya girmiştim. Sadece bir genelleme tabi  , gidinde çizgi izleyen robot yapın demiyorum ama birilerinin yapmasını beklemeyin kendiniz yapın , siz birilerinin çizgilerini izlemektense,  siz çizginizi izletin.

Ömer PALA

©copyright     ömerpala     2011

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: